Podpořte rozhovory a živé vysílání Studia IR. Číslo účtu: 12122128/2010.

“Vyvinuli vakcínu na covid, která bude umět tohle, tohle a tohle. Těžte se, už to přijde. Tyhle informace se objevovaly v médiích ještě než-li ta vakcína vůbec byla registrovaná. Zde se přeci nesmí dělat reklama na neregistrovaná léčiva. Nesmí se dělat reklama na preskripční léčiva pro širokou veřejnost. Vakcíny se mohou propagovat v rámci připravené vakcinační kampaně, ale pak to musí vypadat tak, že to sdělení, které je vůči široké veřejnosti, tak musí mít parametry reklamy. Musí tam být souhrnná informace nebo zkrácené sdělení, aby bylo jasné, že je to reklama. Teď si vezměte kolik lidí v rámci covidu propagovalo vakcíny?, říká v rozhovoru MVDr. Jiří Urbánek, MBA. Jak politici cítili příležitost se zviditelnit? Proč ministr neposlechl stanovisko SUKL? Co odvodit od názorů vládních poradců? Jak se zastavit a udělat reflexi v ČR? Co bylo největším přešlapem té doby? Proč se školení potřebují lidé? Proč je důležitý inovativní průmysl?

Staňte se členem 🇨🇿 INOVACE REPUBLIKY    / @inovacerepubliky  

“Proč se nevedla žádná široká mezioborová diskuze? Bohužel vzniklo rozdělení na ty správné odborníky a na ty špatné odborníky, kteří se nakonec neustále ukazuje, že měli pravdu. Komu prospělo to, že se vyvolal tak obrovský strach? Komu prospělo to, že na základě strachu se vydala nejrůznější opatření? Kdo vydělal na testování? Kdo vydělal na všech pomůckách a rouškách? Komu se hodilo to, že se nakoupily vakcíny, kterých se teď zbavujeme? Tyhle otázky zodpoví jen budoucnost. Za mě ten největší přešlap nebo možná záměr byl, že se do toho začali montovat politici místo toho, aby se to férově vyřešilo na akademické úrovni, ale všem stranám. Osobně říkám, že vakcína přišla jako vynikající příležitost dvou nebo třech firem, které vydělali obrovské peníze. Za sebe říkám, že tato situace pokazila pověst celého farmaceutického průmyslu,” říká v rozhovoru Jiří Urbánek, který dříve pracoval ve farmaceutickém průmyslu.

“Media pouštěla naprosto neověřené informace. Rozumím tomu, že jejich úkolem je nahnat sledovanost a podobně, případně pokud dostanou nějaké zadání od svých vlastníků, tak šlapou brázdu, protože koho chleba jíš, tak toho píseň zpívej. Dříve to v rámci farmaceutického průmyslu fungovalo, protože byl běžně postihy podle zákonů. Například když pustíte reklamu na preskripční přípravek na širokou veřejnost, tak je postihovaný nejen ten zadavatel tzn. ta firma, ale i zhotovitel a šiřitel, takže ten systém dohledu nad léčivými přípravky tady velice dobře fungoval. Covidové vakcíny byl jediný případ, kdy se tato kontrola úplně masivně převrátila a veškerá tato pravidla se porušovala v nějakém zájmu. Dnes platí to, že pokud bych tady nyní na širokou veřejnost prezentoval nějaký preskripční lék například na srdce, řekl bych jeho název a hovořil bych o tom, že vám to zachrání život, tak v tu chvilku bych měl spustit reakci Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který dohlíží nad reklamou, kdy proběhla nějaká reklama a měl bych za to dostat nějaký postih. Měli bychom posuzovat každý výrok tehdejších i nynějších poradců a ministrů zda porušili nějaký zákon o reklamě a léčivém přípravku. Někteří odborníci protěžovali ve chvilku, kdy byly doporučovány tři dávky a oficiálně na vakcíně, tak již doporučoval čtvrtou, což se také nesmí a ještě to propaguje na laickou veřejnost,” vysvětluje Jiří Urbánek bezpečnostní a legislativní procesy ochraňující zneužití reklamy ve farmaceutickém průmyslu.

ŽIVĚ❣️19. ZÁŘI 2023❣️PŘIPRAVUJEME DALŠÍ ČÁST – ODBORNÉHO OBČANSKÉHO FÓRA, které se uskuteční 19. září 2023 na Novotného lávce v Praze. Jaká jsou rizika směrem k našim dětem? Bližší informace a možnost registrace najdete na www.inovacerepubliky.cz ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ a možnost osobní účasti 19.9. zde: https://www.youtube.com/live/J8RWivmS… Natočeno 14. února 2023 v Praze

🇨🇿 Podpořte přípravu rozhovorů na Inovace Republiky a přípravy video obsahu “vize z krize”. Rádi bychom také natáčeli další série rozhovoru ve stylu moderovaného “dialogu protistran” ke stále více polarizované společnosti. Číslo transparentního účtu: 12122128/2010. Do poznámky napište “DAR”.

* * * Inovace Republiky – Cílem je vytvářet otevřené prostředí, sdílet vize, inspirovat se a postupně tak vytvářet ideovou základnu k vědomé transformaci společnosti. Více na www.inovacerepubliky.cz